FAQ
354
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-354,bridge-core-2.1.9,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-20.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

FAQ

Pytania i Odpowiedzi

Czym są ogniwa fotowoltaiczne?

Ogniwa fotowoltaiczne to płytki krzemowe, które przekształcają promienie światła na energię elektryczną. Krzem jest małym pierwiastkiem posiadającym dużą moc. Dzięki niemu zbierana jest i przetwarzana energia z całej powierzchni paneli. Promienie słoneczne padają na płytki krzemowe znajdujące się na panelach słonecznych i przekształcane są w energię.

Jak magazynować energię i co się dzieje z niewykorzystaną?

Nadwyżka energii jest magazynowa przez sieć elektroenergetyczną. Nadwyżka wyprodukowanej energii trafia do niej. Aktualne zasady rozliczeń energii stanowią, że w razie potrzeby możemy odebrać z sieci swój prąd w 80% za darmo. Dzięki dwukierunkowemu licznikowi wiesz, ile oszczędzasz.

A gdy nie ma Słońca?

Panele produkują energię cały czas. Nawet wtedy kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, w dni pochmurne i deszczowe. Spada jednak wtedy jej wydajność. Instalacja fotowoltaiczna najbardziej wydajna jest w słoneczne dni.

Jaką ilość energii można otrzymać z paneli fotowoltaicznych?

Roczny uzysk energii pozyskanej w ten sposób zależy od umiejscowienia paneli i stopnia nasłonecznienia. Waha się on pomiędzy 900-1000 kWh (kilowatogodzin) z 1 kWp (kilowatopik)

Czy panele słoneczne działają w zimie?

Oczywiście. Panele produkują energię cały rok.

Jaka jest trwałość paneli fotowoltaicznych?

Zależnie od producenta przewiduje się minimum 20-25 letnią trwałość elementów.

Jak długa jest gwarancja?

Gwarancja producenta na moduły fotowoltaiczne wynosi w zależności od firmy waha się od 12 do 15 lat, a na ich sprawność – uzysk energii – 25 lat. Inwertery i pozostałe elementy elektryczne posiadają …-letnią gwarancję.

Jak długo będą działać panele?

Panele mają 20-25 letnią trwałość. Nie oznacza to, że po tym czasie przestają automatycznie działać. Producent przewiduje, że po tym okresie ich wydajność może spać maksymalnie o 20 procent.

Czy trzeba przygotować dom na instalację fotowoltaika?

Nie. Wystarczy, że masz wolną przestrzeń na dachu lub obok domu i przyłącze energetyczne.

Jaka jest wytrzymałość paneli na warunki atmosferyczne?

Trwałość paneli fotowoltaicznych zapewnia wierzchnia warstwa hartowanego szkła, która staje się tarczą przed trudnymi warunkami. Odpowiednio zamocowane panele:

  • wytrzymają wichurę do 130 km/h,
  • przy panelach o maksymalnej wytrzymałości 5400 Pa, metrowa warstwa śniegu na powierzchni modułu nie powinna zrobić mu krzywdy choć może znacząco obniżyć jego wydajność,
  • panele wiodących producentów testowane są również na uderzenia gradu o średnicy 25 mm z prędkością  23 m/s ( ok 82 km/h). W testach wykorzystywane są metalowe kulki, które niejednokrotnie ważą więcej niż prawdziwy grad,
  • jednym z największych zagrożeń są właśnie wyładowania atmosferyczne. Uderzenie pioruna może nieść za sobą trudne do przewidzenia konsekwencje. Instalacja fotowoltaiczne przez swoje umiejscowienie, jest mocno narażona na przepięcia. Dlatego niezwykle zalecane jest zamontowanie instalacji odgromowych, które uchronią Wasze moduły fotowoltaiczne oraz falowniki przed poważnymi uszkodzeniami.

Jaka jest korzyść wymierna z montażu instalacji fotowoltaicznej?

Energia elektryczna cały czas drożeje, instalując własne panele fotowoltaiczne stajemy się niezależnym dostawcą własnego prądu, dzięki czemu nie musimy martwić się o kolejne podwyżki cen przez następne co najmniej 40 lat.

Jakie są dofinansowania do instalacji?

Program rządowy „Mój Prąd” to skierowane do osób fizycznych bezzwrotne dofinansowanie do paneli słonecznych w wysokości 50 procent kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 5000 zł, natomiast ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od podatku wydatków poniesionych na modernizację domu jednorodzinnego. Pozyskane środki pozwalają w dużym stopniu zmniejszyć koszt budowy własnej minielektrowni słonecznej.

Na co można wydać dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd”?

Dofinansowanie z tego programu można wydać na zakup komponentów, jak i montaż instalacji.

Korzyści ekologiczne

Energia wytwarzana przez panele fotowoltaiczne jest czysta i cicha. Oznacza to zerową emisję CO2 przy stałej produkcji prądu, w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł prądu w naszym kraju, wytwarzanych z paliw kopalnych, których spalanie nie tylko negatywnie wpływa na stan zdrowia ludzi, ale również prowadzi do poważnych zmian klimatycznych.

Jak długo trwa montaż instalacji?

Montaż instalacji zależenie od stopnia skomplikowania trwa od 2 do 3 dni.

Jak można skorzystać z alternatywnego finansowania inwestycji?

Jeśli nie masz wystarczających środków skontaktuj się z nami, a nasi doradcy pomogą Ci uzyskać finansowanie kredytowe na inwestycję. Współpracujemy z przedstawicielami banków i wesprzemy Cię w wynegocjowaniu najlepszych warunków współpracy.

Finansowanie leasingiem

Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów związanych z kupnem energii elektrycznej a prowadzimy firmę to ta forma finansowania idealnie się do tego nadaje. Korzystając z leasingu możemy rozłożyć inwestycję w czasie, a zaoszczędzoną gotówkę inwestować w inne obszary naszej działalności. Dzięki panelom fotowoltaicznym nie tylko zaoszczędzisz energię, ale także zarobisz na uzyskanej nadwyżce energii, dodatkowo powiększając swój kapitał.

Masz pytanie? Chętnie udzielimy odpowiedzi

Zamów Audyt